Ego’nun bütünlük arayışı

292365_10200675321018312_1073461720_n

Egosal zihnin ayrılmaz bir parçası olan duygusal acının bir başka veçhesi de derinlere gömülü bir yoksunluk, bir eksiklik, bir bütün olamama duygusudur. Bazı insanlarda bu bilinçli, diğerlerinde bilinçsizdir. Eğer o bilinçliyse, tedirginlik ve sürekli olarak değerli olmadığını ya da yeterince iyi olmadığını hissetmek şeklinde tezahür eder. Eğer o bilinçsizse, sadece dolaylı olarak şiddetli bir arzu, istek ya da ihtiyaç olarak hissedilir.
Her iki durumda da çoğunlukla insanlar, içlerinde hissettikleri bu boşluğu doldurmak için ego’nun doyumunun ve özdeşleşecek şeylerin peşine düşerler. Böylece onlar, temelde kendilerini daha iyi hissetmek, daha tamam hissetmek için malın-mülkün, paranın, başarının, gücün, ünün ya da özel bir ilişkinin peşine düşer, bunlar için uğraşıp çabalarlar. Ama, onlar tüm bu şeylere eriştiklerinde bile çok geçmeden boşluğun hâlâ orada olduğunu, onun dipsiz bir kuyu olduğunu anlarlar.

 

Egosal zihin yaşamınızı yönettiği sürece, gerçekten rahat ve huzur içinde olamazsınız; siz -istediğiniz şeyi elde ettiğiniz, bir arzunuzu doyuma uğrattığınız o kısa zamanlar dışında- doyum içinde olamazsınız.

Ego, bir şeyden alınan bir benlik duygusu olduğundan, o dışsal şeylerle özdeşleşmeye ihtiyaç duyar. O, sürekli olarak hem savunmaya, hem de beslenmeye ihtiyaç duyar.

En yaygın ego özdeşleşmeleri; mal mülk, yaptığınız iş, toplumsal statü ve itibar, bilgi, eğitim, fiziksel görünüm, özel yetenekler, ilişkiler, kişisel ve ailesel geçmiş, inanç sistemleri ile ve ayrıca siyasi, milliyetçi, ırkçı, dini ve diğer ortak özdeşleşmelerle ilgilidir.

Bunların hiçbiri “siz” değilsinizdir.

 

Siz bunu korkutucu bulmuyor musunuz?

Ya da bunu bilmek bir çare olabilir mi?

Siz tüm bu şeyleri er ya da geç bırakmak zorunda kalacaksınız. Belki siz bunu henüz inanılması güç bir şey olarak görüyorsunuz ve ben kesinlikle sizden, kimliğinizin bu şeylerde bulunamayacağına inanmanızı istemiyorum.

Siz bunun gerçeğini kendiniz bileceksiniz.

 

Siz bunu, en geç, ölümün yaklaştığını hissettiğinizde bileceksiniz.

ÖLÜM, SİZ OLMAYAN HER ŞEYİN SOYULUP GİTMESİDİR.

Yaşamın sırrı, “ÖLMEDEN ÖLMEK” ve ölüm diye bir şeyin olmadığını görmektir.