DELİLİK LÜKSTÜR

DELİLİK LÜKSTÜR

“.. İnsanlar gerçeklerden pek çok şekillerde kaçarlar. Birisi alkolik olur, birisi LSD alır, birisi esrar içer. Ve o kadar cesur olmayan başka insanlar da vardır –onlar hasta düşerler. Kanser olurlar, verem olurlar, felç olurlar; böylece dünyaya, “Ben ne yapabilirim ki ? Ben felç oldum. Eğer gerçeklerle yüzleşemezsem bu benim sorumluluğum değil. Artık ben felcim” diyebilirler. “İşim dağılıyormuş, ne yapabilirim ki ? Ben kanserim.”

deli

Bunlar insanların egolarını koruma yollarıdır –zavallı yollar, acınası yollar ama bunlar hala egonu korumanın yollarıdır. Egodan vazgeçmek yerine insanlar onu korumaya devam ediyor. Hayat ne zaman aşırı gerilimli bir durum olsa bunların hepsi ortaya çıkar. İnsanlar tuhaf hastalıklara, tedavi edilemeyen hastalıklara yakalanırlar –tedavi edilemeyen çünkü kişinin içinden hastalığa müthiş bir destek vardır ve kişinin ilaçlarla ve doktorla işbirliği olmadan iyileşme ihtimali yoktur. KİMSE SENİ SANA RAĞMEN İYİLEŞTİREMEZ: Bunu temel bir hakikat olarak hatırla.

Eğer kanserinde derin bir beklenti varsa, seni koruduğu için, kanser yüzünden piyasada mücadele edemediğin, rekabet edemediğin hissini verdiği için orada olmasını istiyorsan, eğer kanser sana bir tatmin veriyorsa –eğer bu beklentin varsa –seni kimse iyileştiremez çünkü sen onu yaratmaya devam edeceksindir. Bu psikolojik bir hastalıktır; kökleri senin psikolojindedir.

Bunu herkes bilir. Sınav yaklaşırken öğrenciler hasta olmaya başlar. Sınav geldiğinde bazı öğrenciler çılgına döner. Sınavdan sonra tekrar iyileşirler. Sınav olacakları her sefer hasta olurlar –ateş, zatürree, sarılık, şu, bu. Baksan şaşırırsın, -neden sınav dönemlerinde bu kadar çok öğrenci hastalanır? Ve sınav sonrasında birdenbire her şey normale döner. Bu bir hile, bir stratejidir. Ailelerine, “Ne yapabilirim ki? Hastaydım; o yüzden geçemedim, ” veya “Hastaydım; o yüzden üçüncü oldum. Yoksa altın madalya kesin benimdi.” Diyebilirler. BU BİR STRATEJİDİR.

Eğer hastalığın bir stratejiyse onu iyileştirmenin bir yolu yoktur. Alkolikliğin bir stratejiyse ondan kurtulmanın bir yolu yoktur çünkü onun olmasını sen istiyorsundur. Sen bir yaratıcısın, -belki bilinçli olarak değil ama –onu kendi kendine yaratıyorsun.

Delilik de böyledir; o son çaredir. Her şey boşa çıktığında, kanser bile, alkol, esrar, fel her şey boşa çıktığında o zaman son çare aklını kaçırmaktır.

Bu yüzden delilik Batılı ülkelerde Doğudan daha fazla ortaya çıkar çünkü Doğu’da hayat o kadar stresli değildir. İnsanlar yoksuldur ama hayat o kadar stresli değildir. İnsanlar o kadar çok stresi karşılamayacak kadar yoksuldur. İnsanlar psikiyatriye, psikoanalize para ödemeyecek kadar yoksuldur.

Delilik bir lükstür. Sadece zengin ülkeler bunu karşılayabilir.”

Bir cevap yazın